מדריך לטיפול ביבלות ויראליות– פרופ' ארנון כהן

מדריך לטיפול ביבלות ויראליות– פרופ' ארנון כהן

מהן יבלות ויראליות?

 

יבלות ויראליות הינן זיהום ויראלי הנגרם על ידינגיף ממשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים Human Papilloma Virus. מדובר במחלה נפוצה ביותר המופיעה בהרבה מאודילדים ובני נוער, אך המחלה עשוייה להופיע גם במבוגרים.המחלה אינה מסוכנת ועשויה לעבור בעצמהגם ללא טיפול.

 

מהם גורמי הסיכון ליבלות ויראליות?

היבלות נפוצות מאוד בילדים בגילאי בית ספר, במתבגרים, בחיילים ויכולות להופיע גם באנשים מבוגרים. היבלות עוברות במגע בין אדם לאדם ומדבקות גם על פני העור של אותו אדם, כך למשל, אם ילד שיש לו יבלות בידיים נוגע בפנים שלו – היבלות יכולות לעבור מהידיים לפנים.

מהם התסמינים של יבלות ויראליות?

במרבית האנשים, יבלות ויראליותמהוות הפרעה אסתטית ומטרד, אך זו אינה מחלה מסוכנת. פרט להפרעה האסתטית, היבלות יכולות לגרום למספר תסמינים, למשל, כאשר היבלות מופיעות בכף הרגל הן עשויות לגרום לכאב בדריכהובהליכה. גם יבלות המופיעות מתחת לציפורני הידיים עשויית לכאוב.

האם יבלות ויראליות היא מחלה מסוכנת?

יבלות ויראליותאינן מסוכנות. יבלות ויראליות של ילדים אומתבגרים המופיעות בפנים, ידיים ורגליים אינן משפיעות על המצב הבריאותי הכללי ובחלק מהמקרים היבלות אפילו עוברות מעצמן.

האם יבלות ויראליות הן קונדילומות?

יבלות ויראליות בילדים המופיעות על פני הפנים והידיים מהוות מחלה שונה לגמרי מקונדילומות באיברי המין, למרות שגם  קונדילומות באיברי המיןנגרמות על ידי Human Papilloma Virus. קונדילומותעוברות ביחסי מין ובנשים,קונדילומות באיברי המיןהן גורם סיכון להופעת סרטן צוואר הרחם.

האם ניתן למנוע הופעה של יבלות ויראליות?

 

קשה מאוד למנוע יבלות ויראליות, מכיוון שמדובר בזיהום מאוד שכיח המופיע באחוז גבוה מאוד של בני האדם. ההדבקה נעשית בגן, בבית הספר, בצבא או בכל מקום בו יש מגע בין אנשים

 

מה עלי לעשות על מנת להקטין את הסיכוי לחלות ביבלות ויראליות?

 

קשה מאודלהקטין את הסיכוי לחלות ביבלות ויראליותמכיוון שמדובר במחלה זיהומית העוברת בין ילדים, מתבגרים או חיילים.

 

האם יש בדיקתמעבדה לאבחון של יבלות ויראליות?

אין צורך בבדיקת מעבדה במרבית החולים. מדובר במחלה שרופאי העור מאבחנים בבדיקה קלינית.

 

האם ניתן לטפל ביבלות ויראליות לבד?

אפשר לקנות מעל מוצרים שונים יבלות ויראליות ללא מרשם רופא, אך מוצרים אלו הם בדרך כלל פחות יעילים ויותר יקרים מאשר התכשירים הנמכרים במרשם רופא.

ישנן אנשים הנוהגים לטפל ביבלות ויראליות על ידי חלב של תאנה. טיפול זה אינו מומלץ מכיוון שהוא עשוי לגרום לדלקת קשה וגירוי בעור.

מהו הטיפול הרפואי ביבלות ויראליות?

טיפול בחנקן נזולי ביבלות ויראליות (לצרף תמונה של מיכל של חנקן נוזלי)

 

במרבית החולים, הטיפול היעיל ביותר ביבלות הינו על ידי ריסוס של חנקן נוזלי ישירות על פני היבלת. ההתזה כואבת מעט. השימוש בחנקן נוזלי עשוי לגרום להופעת שלפוחיות בחלק מהאנשים שעוברים צריבה  ובמקרים שבהם מופיעות שלפוחיות עקב הצריבה, ניתן לדקור את השלפוחיות על ידי מחט מלובנת ולחטא באמצעות יוד נוזלי. במקרים נדירים השימוש בחנקן נוזלי עשוי לגרום להופעה של פיגמנטציה (עודף פיגמנטציה או תת-פיגמנטציה), צלקות או זיהום משני.

 

כדי למנוע תופעות לוואי אלו, אני ממליץ על ביצוע של צריבות "קלות" וחוזרות, במקום לבצע צריבה אחת חזקה חד פעמית. מבחינת המטופלים, עדיף להגיע עוד פעם לצריבה בחנקן נוזלי מאשר לגרום לשלפוחיות וכאב בייחוד בילדים.

 

טיפול מקומי ביבלות ויראליות

 

Sol. Verrumal(לצרף קישור)הינו הטיפול הנפוץ ביותר ביבלות וירליות בארץ. מדובר בנוזל אותו יש למרוח על פני היבלות 3 פעמים ביום. חשוב להקפיד לקלף את השכבה הקודמת של הנוזל לפני כל מריחה. אפשר למרוח וזלין מסביב ליבלת על מנת להגן על העור מסביב ליבלת מפני הפעילות של הנוזל. בנשים הרות או מניקות אסור להשתמש בתרופה זו.

 

מהו משך הטיפול ביבלות ויראליות?

הטיפול ב- Verrumalניתן למשך תקופה ממושכת שבין חודש ל-3 חודשים.

במידה ומקפידים על השימוש באופן קבוע ולפי ההנחיות ההטיפול מרפא את היבלות.

מהן תופעות הלוואי של טיפול ב-Verrumalביבלות ויראליות?

מניסיוני, ברוב המכריע של המקרים, לא מופיעות תופיעות לוואי כלשהן לטיפול, והטיפול בטוח לחלוטין.

במקרים נדירים מופיע גירוי של העור מסביב ליבלת, במקום בו היה מגע של החומר עם העור התקין.ניתן להשתמש בוזלין מסביב ליבלת על מנת למנוע גירוי מהלק. לעתים, עשויים להופיע שינוייםבגוון בעור – היפרפיגמנטציה עקב השימוש בטיפול ב-Verrumal. לכן, אנו משתדלים להמנע במידת האפשר מטיפול ב- Verrumalבאיזור הפנים, בייחוד באנשים עם עור כהה, כדי להמנע מהסיכון להופעת היפרפיגמנטציה.

מהם סיכויי ההצלחה של הטיפול ביבלות ויראליות?

במרבית האנשים, טיפול בחנקן נוזלי או Verrumal הינו יעיל ביותר ומרפא את היבלות.

האם עלי לעבור ניתוח להסרת יבלות ויראליות?

ממש לא. ברוב המכריע של החולים אין צורך ניתוח להסרת יבלות ויראליות, מכיוון שמדבר במחלה זיהומית שאפשר לטפל בה על ידי חנקן נוזלי או בדרכן אחרות.

האם עלי לעבור טיפול בלייזר ביבלות ויראליות?

ברוב החולים הטיפול בצריבה בחנקן נוזלי או Verrumal יעיל מאוד. הטיפול בלייזר מהווה אופצייה טיפולית אך  ואינו יעיל יותר לטיפולביבלות ויראליות מאשר טיפול בחנקן נוזלי.

 

מה צריך לדעת לפני תחילת טיפול ביבלות ויראליות?

  • מדובר במחלה לא מסוכנת. בעיקר מדובר במחלה המפריעה מבחינה אסטתית
  • בטיפול בחנקן נוזלי עשויות להופיע שלפוחיות או שינויי פיגמנטציה באיזור בצריבה.
  • בחלק מהאנשים יש צורך בצריבות חוזרות של היבלת
  • היבלות עשויות לעבור מעצמן בתקופה של שנים גם ללא טיפול
  • בטיפול ב Verrumal עשוי להופיע גירוי בעור התקין מסביב ליבלת
  • קיים סיכוי כי הטיפול היבלות הויראליותיחזרו לאחר סיום הטיפול

האם מותר להיכנס להריון במהלך הטיפול ב- Verrumal?

אין לטפל ב-Verrumalבזמן ההריון או ההנקה.

אם את בהריון או רוצה להיכנס להריון, עדיף להשתמש בטיפול בחנקן נוזלי ליבלות ויראליות.

טיפול בכדורים ביבלות ויראליות

לא קיים טיפול בכדורים ליבלות ויראליות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>